Kalendarium 2009

6.01, Rzeszów —  Abp Józef Michalik przewodniczył Mszy św. dziękczynnej w rocznicę konsekracji bp. Kazimierza Górnego i bp. Edwarda Białogłowskiego.

9.01 — Oświadczenie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wobec próby zdyskredytowania osoby i posługi nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Józefa Kowalczyka.

22.01, Rzym — przewodniczący Episkopatu udał się do Rzymu celem omówienia w dykasteriach watykańskich spraw związanych z pracami Konferencji Episkopatu Polski.

31.01 — „Wyrażamy nadzieję na dobre owoce ofiarnej służby Waszej Świątobliwości i na przyjazny dialog katolicko-prawosławny, który stale zbliżałby nas do upragnionej jedności wszystkich chrześcijan” – piszą polscy biskupi w liście do nowego patriarchy prawosławia – Cyryla.

2.02, Dukla — W sanktuarium św. Jana z Dukli odbyły się główne uroczystości związane z Dniem Życia Konsekrowanego. Mszy św. przewodniczył metropolita przemyski abp Józef Michalik.

6.02 — Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wyraziło swą jedność z Papieżem, który 24 stycznia br. zdjął ekskomunikę z czterech biskupów lefebrystów. „Otwarcie drzwi do dialogu mającego na celu zakończenie bolesnego rozłamu jest aktem wielkiej odwagi i prawdziwie pasterskiej miłości” – napisali polscy biskupi w liście do Ojca Świętego Benedykta XVI.

11.02 — W przemyskiej katedrze abp Józef Michalik przewodniczył Mszy św. w intencji chorych i udzielił sakramentu namaszczenia chorych.

16.02, Przemyśl — W Centrum Ruchu Światło-Życie w Przemyślu pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika odbyło się spotkanie dekanalnych duszpasterzy młodzieży i duszpasterzy akademickich.

27.02, Zambrów — Abp Józef Michalik uczestniczył w rodzinnym Zambrowie w poświęceniu nowej hali sportowej przy Zespole Szkół Ogólnokształcących.

1.03 — List pasterski na Wielko Post „O twórczy czas Wielkiego Postu”.

10-11.03, Warszawa — 347. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski.

—Metropolita przemyski abp Józef Michalik został 10 marca wybrany na drugą kadencję jako przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

— „Stolica Apostolska stwierdza, że nie znajduje podstaw do oskarżenia członków Episkopatu Polski o zawinioną i dobrowolną współpracę ze służbami bezpieczeństwa PRL. W związku z powyższym biskupi uznają tę sprawę za zamkniętą” – czytamy w oświadczeniu Konferencji Episkopatu Polski wydanym 11 marca.

24.03, Krosno — Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej odbywały się w Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Na uroczystości przyjechał prezydent Lech Kaczyński i prezydent Czech Laszló Sólyom. Obecny był także abp Józef Michalik, metropolita przemyski.

1.04, Markowa — Msza św. pod przewodnictwem metropolity przemyskiego abp. Józefa Michalika rozpoczęła obchody 65. rocznicy śmierci Sług Bożych Wiktorii i Józefa Ulmów z Markowej.

3.04, Przemyśl — Arcybiskup Józef Michalik w 4. rocznicę śmierci Jana Pawła II odprawił Mszę św. w bazylice archikatedralnej w Przemyślu.

5.04, Przemyśl — Punktem kulminacyjnym Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej była uroczysta Msza św. w Niedzielę Palmową pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika. Poprzedził ją obrzęd poświęcenia palm na placu przy kościele oo. Franciszkanów i uroczysta procesja z palmami.

9.04, Przemyśl — Mszy św. Krzyżma przewodniczył abp Józef Michalik, metropolita przemyski, koncelebrowali biskupi pomocniczy oraz księża archidiecezji. Homilię wygłosił abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski.

12.04, Przemyśl — Msza św. rezurekcyjna. „Te kolejki przy konfesjonałach (…) to radość dla kapłańskiego serca, to dowód, że nasze sumienia są zdrowe, że rozpoznają grzech, że ufają Bogu” – mówił abp Józef Michalik do wiernych zgromadzonych w przemyskiej katedrze.

15.04, Przemyśl — Finał IX Olimpiady o Wielkich Postaciach. Główną postacią tegorocznego konkursu był ks. Jerzy Popiełuszko. W kościele pw. Trójcy Świętej abp Józef Michalik przewodniczył Mszy św. z udziałem uczestników Olimpiady.

16.04 — Apel Przewodniczącego Episkopatu do biskupów o przeprowadzenie zbiórki w diecezjach na rzecz ofiar trzęsienia ziemi we Włoszech. Pieniądze w części wesprą także  poszkodowanych w pożarze w Kamieniu Pomorskim.

18.04, Lublin — W archikatedrze lubelskiej odbyły się uroczystości jubileuszu 50-lecia święceń kapłańskich bp. Ryszarda Karpińskiego. Mszy św. dziękczynnej przewodniczył jubilat, a homilię wygłosi przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik.

26.04, Gniezno — Uroczystości 1010. rocznicy kanonizacji św. Wojciecha. Pod przewodnictwem prymasa Polski kard. Józefa Glempa, obchodzącego jubileusz 30-lecia sakry biskupiej, sprawowana była uroczysta suma odpustowa. Homilię podczas Eucharystii wygłosił abp Józef Michalik. „Patrząc na dzisiejszą sytuację, nie bójmy się stwierdzenia, że zło nas dotyka, ale reakcją chrześcijanina na zło w świecie (…) winno być czynienie dobra, niesienie pomocy” – mówił przewodniczący Episkopatu.

30.04, Lublin — Wręczenie doktoratu honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego watykańskiemu sekretarzowi stanu kard. Tarcisio Bertone. W uroczystości wziął udział Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

2.05, Jasna Góra — Posiedzenie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski i biskupów diecezjalnych. Gościem szczególnym zebrania był kard. Tarcisio Bertone. Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej 3 maja przewodniczył głównym uroczystościom ku czci Matki Bożej Królowej Polski na Szczycie Jasnogórskim.

24.05, Rzym — Ojciec Święty Benedykt XVI złożył 24 maja wizytę na Monte Cassino, w tym również na cmentarzu polskim. W wizycie wziął udział abp Józef Michalik.

25.05 — Abp Józef Michalik wziął udział w Zebraniu Konferencji Episkopatu Włoch.

30.05, Przemyśl — Święceń kapłańskich w bazylice archikatedralnej udzielił metropolita przemyski abp Józef Michalik. „Jesteście potrzebni jako uczniowie Chrystusa i świadkowie Jego miłości. Ukazywać ludziom Boga i prowadzić do Niego, to wielkie, twórcze zadanie. Tego zadania nikt za Was nie wypełni” – mówił do neoprezbiterów.

30.05, Helusz — W ramach pikniku charytatywnego „Z bliźnim na majówkę” w Heluszu abp Józef Michalik poświęcił grotę Matki Bożej Fatimskiej.

6.06, Warszawa — W 30. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny na pl. Piłsudskiego w Warszawie został odsłonięty krzyż. W uroczystości wziął udział prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką oraz marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Obecni byli także nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, przedstawiciele Episkopatu Polski wraz z jego przewodniczącym abp. Józefem Michalikiem oraz przedstawiciele Polskiej Rady Ekumenicznej i kilkanaście tysięcy członków ruchów i stowarzyszeń z całej Polski.

7.06, Warszawa — Głównym punktem II Dnia Dziękczynienia pod hasłem „Dziękujemy za wolność” była uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika, homilię wygłosił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

11.06, Przemyśl — Uroczystości Bożego Ciała rozpoczęła Msza św., którą w archikatedrze łacińskiej wspólnie celebrowali metropolita przemyski abp Józef Michalik i metropolita przemysko-warszawski obrządku greckokatolickiego abp Jan Martyniak.

13.06, Rokitno — Uroczystości 20. rocznicy koronacji Obrazu Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w sanktuarium w Rokitnie. Mszę św. pontyfikalną odprawił metropolita przemyski abp Józef Michalik, dawny biskup gorzowski.

19-21.06, Łomża, Giżycko — 348. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Obradami kierował przewodniczący KEP abp Józef Michalik.

— Przewodniczący Episkopatu Polski wygłosił 19 czerwca w katedrze w Łomży homilię podczas Mszy św. ku czci św. Brunona, głównego patrona diecezji łomżyńskiej.

23.06, Przemyśl — W kaplicy seminaryjnej abp Józef Michalik przewodniczył Mszy św. na zakończenie roku formacji.

29.06 — Z apelem o pomoc poszkodowanym przez powódź w południowej Polsce zwrócił się do biskupów diecezjalnych przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik. Zaproponował zbiórkę do puszek na rzecz powodzian w niedzielę 12 lipca.

4.07, Przemyśl — Metropolita przemyski przewodniczył w katedrze Mszy św. na rozpoczęcie XXIX Archidiecezjalnej Przemyskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.

12.07, Dukla — Abp Józef Michalik przewodniczył uroczystej Mszy św. w kościele oo. Bernardynów w Dukli. Po jej zakończeniu odczytano dekret ustanawiający sanktuarium, któremu będzie patronował św. Jan.

26.07, Polańczyk — Młodzi Ewangelizatorzy z Wakacyjnej Ewangelizacji Bieszczadów spotkali się z abp. Józefem Michalikiem, który w niedzielę 26 lipca w sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości w Polańczyku odprawił dla nich uroczystą Mszę Świętą.

27.07, Miejsce Piastowe — 5. Narodowa Modlitwa o Trzeźwość Narodu Polskiego. Eucharystii w sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym przewodniczył i homilię wygłosił abp Józef Michalik.

31.07, Kalwaria Pacławska — W ramach 22. Franciszkańskiego Spotkania Młodych w Kalwarii Pacławskiej abp Józef Michalik celebrował Mszę św. przy relikwiach bł. Jakuba Strzemię.

13.08, Kalwaria Pacławska — Metropolita Przemyski tradycyjnie odprawił Mszę św. podczas dorocznego odpustu w Kalwarii Pacławskiej.

25.08, Jasna Góra — Prezentacja wspólnego Oświadczenia biskupów polskich i niemieckich w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej nastąpiła we wtorek 25 sierpnia, podczas obrad Rady Stałej i biskupów diecezjalnych na Jasnej Górze. Dokument został podpisany przez przewodniczących Episkopatu Polski abp. Józefa Michalika i Niemiec abp. Roberta Zollitscha.

3.09, Przemyśl — W I Liceum Ogólnokształcącym w Przemyślu odbyły się uroczystości związane z odsłonięciem pamiątkowej tablicy z racji 200. rocznicy urodzin Juliusza Słowackiego, w których wziął udział abp Józef Michalik.

4.09, Klimówka — W parafii Klimówka abp Józef Michalik rozpoczął uroczystości związane z poświęceniem nowej drogi krzyżowej „plenerowej”, która prowadzi od kościoła parafialnego do Sanktuarium Krzyża. Po nabożeństwie Drogi Krzyżowej abp Michalik przewodniczył w sanktuarium Mszy św. i wygłosił homilię.

6.09, Tuligłowy — Abp Józef Michalik wziął udział w rekoronacji Obrazu Matki Bożej Dobrej Nadziei w Tuligłowach. Eucharystii przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski. Po homilii abp Józef Michalik w asyście biskupów nałożył na skronie Jezusa i Maryi złote korony, pobłogosławione przez Benedykta XVI.

8.09, Oświęcim — Uczestnicy Kongresu dla Pokoju, m.in. kardynałowie Stanisław Dziwisz, Crescenzio Sepe, Paul Poupard oraz arcybiskupi Józef Kowalczyk i Józef Michalik, modlili się przy Ścianie Śmierci. Udali się także na chwilę modlitwy do celi św. Maksymiliana Kolbego.

12.09, Sandomierz — Zakończenie peregrynacji kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w diecezji sandomierskiej. W uroczystości wziął udział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik.

14.09, Przemyśl — Prefekt Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich kard. Leonardo Sandri wraz z biskupem sandomierskim Krzysztofem Nitkiewiczem złożyli wizytę metropolicie przemyskiemu. Abp Józef Michalik uczestniczył w liturgii sprawowanej w archikatedrze greckokatolickiej pod przewodnictwem abp. Jana Martyniaka.

18.09, Przemyśl — Uroczysta Msza św. z okazji jubileuszu 30-lecia Krucjaty Wyzwolenia Człowieka została odprawiona w kościele parafialnym pw. Świętej Trójcy w Przemyślu pod przewodnictwem bp. Antoniego Pacyfika Dydycza z Drohiczyna. Liturgię koncelebrowali abp Józef Michalik i bp Tadeusz Bronakowski, który wygłosił kazanie.

19.09, Medyka — Podczas VI Archidiecezjalnego Zjazdu Liturgicznej Służby Ołtarza Mszy św. przewodniczył abp Józef Michalik.

23.09, Przemyśl  — Jubileusz 100-lecia sióstr albertynek w Przemyślu. Podczas Eucharystii metropolita przemyski wygłosił homilię.

25.09 — „Kościół nigdy nie przekreśla człowieka, ale potępia grzech i zło, zwracające się zawsze przeciw samemu człowiekowi” – podkreśla Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi w wydanym oświadczeniu solidaryzują się z redakcją „Gościa Niedzielnego”, oskarżonego przez Alicję Tysiąc.

1-4.10, Paryż (Francja) — Doroczne zgromadzenie plenarne Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) odbyło się w dniach 1-4 października pod hasłem „Kościół i państwo w 20 lat po upadku Muru Berlińskiego”.

6-7.10, Warszawa — 349. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Obradami kierował przewodniczący KEP abp Józef Michalik.
– wszedł w życie nowy statut KEP

8.10, Warszawa — Jubileusz 100-lecia miesięcznika „Różaniec”. W domu Zgromadzenia Sióstr Loretanek Mszy św. dziękczynnej przewodniczył kard. Józef Glemp, a homilię wygłosił abp Józef Michalik.

9.10, Jasna Góra — Na Jasnej Górze obradowali na kilkudniowym sympozjum przełożeni męskich i żeńskich zakonów oraz instytutów świeckich. Z uczestnikami spotkali się m.in.: abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce.

11-12.10, Rzym — Uroczystości kanonizacyjne abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego pod przewodnictwem Ojca Świętego Benedykta XVI odbyły się 11 października. Nazajutrz Mszy św. dziękczynnej za kanonizację przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. W obydwu celebrach uczestniczył abp Józef Michalik, przewodniczący Episkopatu Polski.

17.10 — Metropolita przemyski przewodniczył jesiennej kongregacji księży dziekanów.

20.10, Nowosielce Przeworskie — 625-lecie istnienia parafii pw. św. Marii Magdaleny obchodzono 20 października w Nowosielcach Przeworskich. Uroczystej Mszy św. z tej okazji przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz w koncelebrze z metropolitą przemyskim abp. Józefem Michalikiem.

24.10, Przemyśl — Metropolita przemyski przewodniczył Mszy św. w katedrze przemyskiej w liturgiczne święto bł. księdza Jana Balickiego, byłego rektora przemyskiego seminarium duchownego. Uczestniczyli w niej członkowie Dzieła Pomocy Powołaniom.

31.10, Polańczyk — W sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości w Polańczyku abp Józef Michalik udzielił święceń kapłańskich diakonowi Damianowi Długoszowi.

4.11 — Apel Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. „Otoczmy serdecznym współczuciem chrześcijan prześladowanych za wiarę na całym świecie” – napisali biskupi przed obchodzonym po raz pierwszy 8 listopada Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym.

5.11, Warszawa — Abp Józef Michalik przewodniczył Mszy św. odprawionej w intencji zmarłych pracowników Sekretariatu Episkopatu Polski.

7.11 — List pasterski na Rok Kapłański „Na nowo spojrzeć na kapłaństwo”

11.11, Przemyśl — Podczas Mszy św. w Święto Niepodległości abp Józef Michalik przekonywał, że „powinni obudzić się ludzie odpowiedzialni, którzy będą mieli odwagę domagać się zdrowego porządku prawnego, zdrowych relacji, poważnej odpowiedzialności za dobra naszego kraju”.

14.11, Przemyśl — Spotkanie Rady Duszpasterskiej i Rady Społecznej Archidiecezji Przemyskiej. Słowo wprowadzające wygłosił metropolita przemyski abp Józef Michalik.

15.11, Strachocina — Msza św. pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika była zwieńczeniem dwudniowego spotkania modlitewno-formacyjnego Rycerstwa Niepokalanej z terenu archidiecezji przemyskiej.

21.11, Przemyśl — Do bazyliki archikatedralnej w Przemyślu pielgrzymowała Akcja Katolicka i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. „Kościół nie jest naprawdę założony, nie żyje w pełni ani też nie jest doskonałym znakiem Chrystusa wśród ludzi, jeśli wraz z hierarchią nie istnieje i nie pracuje autentyczny laikat” – mówił w homilii podczas Mszy św. metropolita przemyski.

— Z okazji 25-lecia chóru archidiecezjalnego Magnificat w Przemyślu został wykonany koncert zatytułowany „Laetatus sum”. W uroczystości wziął udział arcybiskup metropolita przemyski Józef Michalik.

23-25.11 — Rekolekcje Episkopatu prowadzone przez ks. prof. Michała Bednarza. Abp Józef Michalik wygłosił homilię podczas Mszy św. wieńczącej rekolekcje.

26.11, Jasna Góra —  350. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Obradami kierował przewodniczący KEP abp Józef Michalik.

6.12 — List pasterski na Adwent „Czy naprawdę pamiętamy, że «Bóg jest Miłością»?”

8.12, Jarosław — Po Mszy św. sprawowanej w kościele przy klasztorze oo. Reformatów w Jarosławiu abp Józef Michalik poświęcił odnowioną ponadstuletnią figurę Matki Bożej Niepokalanie Poczętej i oddał mieszkańców Jarosławia pod opiekę Niepokalanej.

21.12, Warszawa — Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski

— Sprawowanej w gmachu Konferencji Episkopatu Polski Mszy św. dziękczynnej za kanonizację abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosił abp Józef Michalik. Z kolei abp Kazimierz Nycz poświęcił salę imienia świętego arcybiskupa Warszawy oraz odnowione biura przewodniczącego Episkopatu.

— Prymas-senior kardynał Józef Glemp otrzymał 21 grudnia z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego Order Orła Białego. W uroczystości w Pałacu Prezydenckim uczestniczył przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik.

24.12 — Bożonarodzeniowe orędzie Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w TVP1.

24.12, Przemyśl — Abp Józef Michalik podzielił się opłatkiem z bezdomnymi ze Schroniska św. Brata Alberta w Przemyślu.
— Pasterka w archikatedrze przemyskiej.

27.12, Madryt (Hiszpania) — W święto Świętej Rodziny z Nazaretu w Madrycie odbyło się międzynarodowe spotkanie wspólnot neokatechumenalnych pod hasłem „Przyszłość Europy przychodzi przez rodzinę”. Wziął w nim udział abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

2017-11-27T17:32:18+00:00 25 października 2014|Opracowania|