Mieć czas to w istocie kochać

W Małym Księciu Saint-Exupéry’ego, znanej i pięknej książce, napotykamy rozmowę o róży, w której Mały Książę był zakochany. Choć to tylko przypowiastka, zawiera wiele ludzkiej mądrości. „A oto mój sekret – powiada lis. z którym nasz bohater się zaprzyjaźnia. – Jest bardzo prosty: dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. Tak, bracia i siostry, dobrze widzi się nic tylko umysłem, oczyma, dobrze widzi się również sercem. Jeśli zabraknie widzenia sercem, nie będzie człowiek mógł widzieć w sposób pełny. Dlatego żona. która kocha męża, matka, która kocha dziecko, nie czeka, aż mąż czy dziecko przypomną jej o jakiejś może nawet drobnej potrzebie. Ona widzi potrzebę od razu i nim zostanie o cokolwiek poproszona, zrobi, co należy. Krótko mówiąc widzenie sercem czyni piękniejszym nasze życie.

Posłuchajmy jeszcze autora Małego Księcia: „Twoja róża – czytamy – ma dla ciebie tak wielkie znaczenie, ponieważ poświęciłeś jej wiele czasu”. Poświęcić czas. Relacja w twoim domu, w twojej rodzinie, z twoimi bliskimi jest dlatego tak dobra albo dlatego tak zła, że masz czas dla drugiego człowieka albo go nie masz. Czas to bowiem praktyczna droga do rozwoju widzenia i patrzenia sercem. Jeśli się nudzisz w towarzystwie tego, którego powinieneś kochać, dla którego powinieneś mieć czas, to zadrżyj, bo koniec waszej relacji jest bliski. I czeka cię samotność we dwoje. Dlatego miej czas dla bliskiej osoby, dla twoich dzieci, miej czas dla tych, których kochasz.

Maryja i Józef oddali się całkowicie Jezusowi, mieli dla Niego czas, ale i On potem będzie miał wiele czasu dla człowieka. I ma ten czas do dzisiaj. Wysłuchuje nas i gotów jest – wysłuchawszy wszystkich naszych skarg i oskarżeń – wszystko nam przebaczyć, gotów jest nawet nas odrodzić. To jest właśnie patrzenie sercem.

+ Józef Michalik

 

[Z: Znaleźć Boga w drugim człowieku. Pasterka – Przemyśl, katedra, 24 grudnia 2005]
2017-12-31T10:06:48+00:00 31 grudnia 2017|Varia|