Nowenna do Matki Bożej Jasnogórskiej – DZIEŃ PIĄTY

WPROWADZENIE

1 kwietnia 1656 roku król Jan Kazimierz w katedrze lwowskiej złożył swoją koronę przed obrazem Bogarodzicy i ślubował wiekopomnymi słowami: „Wielka Boga-Człowieka Matko, ja Jan Kazimierz, za zmiłowaniem Syna Twojego Króla Królów… i Twoim miłosierdziem król…  Ciebie za Patronkę moją i za Królowę państw moich obieram…”

Król, legalna i oficjalna władza Rzeczypospolitej, składa po wszystkie czasy losy państwa w ręce Matki Boga, jako wieczystej Królowej. Za zezwoleniem obecnego w czasie ślubów legata papieskiego, biskupa Vidoniego, wezwanie: „Królowo Korony Polskiej” zostaje włączone do Litanii Loretańskiej.

Jan Kazimierz był przekonany, że Maryja uratowała kraj od nawały szwedzkiej i tylko Ona potrafi obronić naród przed dalszymi najazdami. Przecież król zdawał sobie sprawę, że jemu Polacy mogą odmówić posłuszeństwa, jak to już raz uczynili, natomiast dla obrony Maryi, dla jej chwały pójdą zawsze i wszędzie, choćby na śmierć. Niechże więc Ona rządzi i króluje, a on będzie pokornym sługą i narzędziem w Jej dłoniach. Królowa Polski nie zawiodła położonej w Niej ufności. Niemal w każdym stuleciu, w każdym zdarzeniu historycznym możemy dostrzec Jej kierującą rękę.

W obecnej dobie jesteśmy również świadkami wyraźnego wpływu Jasnogórskiej Pani na dzieje kraju. W roku 1956 upłynęło 300 lat od ślubów Kazimierzowych. W Polsce w tym czasie narastają trudności dla życia religijnego. Ksiądz Prymas Kardynał Stefan Wyszyński i inni Biskupi nie mogą wypełniać swoich obowiązków. Wtedy znowu z Jasnej Góry przychodzi światło  – natchnienie: Maryja, podobnie jak 300 lat temu, tak i teraz znowu pośpieszy z pomocą. 26 sierpnia, w święto Jasnogórskiej Pani, milionowa rzesza wiernych obległa Jasną Górę. Było to oblężenie modlitwy, ofiary i pokuty. Zostały wówczas ponowione śluby Jana Kazimierza. Tym razem Naród przyrzekał wierność Matce i Królowej oraz błagał o uwolnienie Księdza Prymasa i o wolność dla całego Kościoła w kraju. Zaledwie dwa miesiące Matka kazała czekać swoim dzieciom na spełnienie ich próśb. W ostatnią sobotę października Kardynał Wyszyński wraca do Warszawy i obejmuje swoje obowiązki. Dziękując za modlitwy, mówi: „Prosiłem w więzieniu, że jeśli ma przyjść wyzwolenie, niech przyjdzie przez Matkę Bożą, a znakiem tego zwycięstwa będzie Jej miesiąc. I tak się stało”.

 

MODLITWA DZIĘKCZYNIENIA

 • Za to, iż jesteś Królową naszego Narodu, – dziękujemy Ci, Matko Boga!
 • Za łaskę nieustannie trwającego Przymierza naszego Narodu z Tobą, Królowo Polski – dziękujemy Ci, Matko Boga!
 • Za pokonanie ataków godzących w jedność wiary katolickiej na polskiej ziemi, – dziękujemy Ci, Matko Boga!
 • Za to, że mocą swoją ratujesz wiarę Polonii świata, – dziękujemy Ci, Matko Boga!

MODLITWA CZCI I MIŁOŚCI

 • Wielka Boga-Człowieka Matko, za Twe łaskawe panowanie nad nami, – miłujemy Cię i wysławiamy Ciebie.
 • Dziewico Wspomożycielko, dana na pomoc ku obronie Narodu naszego, – miłujemy Cię i wysławiamy Ciebie.
 • Strażniczko sumienia chrześcijańskiego, która nieustannie „pomagasz nam do odnowy życia, – miłujemy Cię i wysławiamy Ciebie.

MODLITWA PROŚBY

 • Matko i Królowo nasza! We wszelkich niebezpieczeństwach, grożących naszej chrześcijańskiej Ojczyźnie, – bądź naszą pomocą i naszym ratunkiem!
 • W nieustannej trosce o zachowanie katolickiego dziedzictwa polskiego, – bądź naszą pomocą i naszym ratunkiem!
 • W zmaganiach o dochowanie wierności Bogu, Krzyżowi i Ewangelii w naszym życiu osobistym, rodzinnym i społeczności katolickiej, – bądź naszą pomocą i naszym ratunkiem!
 • W niebezpieczeństwach ulegania nałogom, – bądź naszą pomocą i naszym ratunkiem!

 

ZAKOŃCZENIE

1 dziesiątek Różańca, Pod Twoją obronę

Modlitwa: Pani Jasnogórska, Ty co zdziałałaś tyle dobra przez swój Cudowny Wizerunek, błagamy Cię pokornie, nie opuszczaj nadal naszego Narodu. Ubogacaj go swymi łaskami, zwłaszcza duchem w pełni ewangelicznym wzbudzaj wielkie postacie Polaków dla chwały Twego Syna. Uproś mi też upragnioną łaskę… (wymienić), abym mógł kochać Cię goręcej i dążyć do zjednoczenia z Chrystusem. Amen.

 

Źródło: Wołamy do Ciebie, Jasnogórska Matko Kościoła, Częstochowa 1983
2018-08-21T17:56:04+00:00 21 sierpnia 2018|Miscelanea|