Zaproszenie na I spotkanie „Przyjaciół Paradyża”

Paradyż, 2 II 1990

Bardzo lubię jeździć do Rokitna i Paradyża. W obydwu tych miejscach jest czczony cudowny obraz Matki Bożej: Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie i Ozdoby Paradyża – Decus Paradisi.

Wydaje mi się, że Ona tak samo czeka, jak czekała moja ziemska matka w Zambrowie, kiedy jeszcze żyła. Przychodziło się do niej, aby zobaczyć, że jest. Nawet nie na rozmowę – zawsze uważała, że te rozmowy są za krótkie – ale przeżyć chwilę jej niezmiennego czekania.
Do Paradyża dodatkowo lubię jeździć, bo właśnie tam, pod okiem Maryi, dojrzewają powołania kapłańskie, rośnie przyszłość naszej diecezji. Tam zawsze się dzieją ważne sprawy.
Seminarium to dla każdego biskupa miejsce szczególne, to Nazaretański Dom, który tak jak tamten tworzyła miłość Matki, ale też skuteczna, pracowita, pouczająca, a milcząca praca Józefa-Opiekuna. Pan Jezus wyjątkowo długo przygotowywał się w ciszy do swoich kapłańskich zadań. 30 lat milczenia, modlitwy, pokornego podporządkowania Józefowi i Maryi. 30 lat obserwacji ludzi i pełnienia woli Bożej. On w czasie tego swego „Nazaretu” poznawał, jak bardzo „w sprawach Ojca mego być winienem” (Łk 2, 94).
Wydaje mi się, że mojej pamięci, modlitwy i troski jest ciągle za mało. Nie wystarcza także miłość i przywiązanie Kapłanów do naszego Seminarium i dlatego chcemy się odwołać do wszystkich Diecezjan, a także do ludzi szczególnej wrażliwości na sprawy powołań, spoza diecezji, aby zaprosić do nowej wspólnoty, grupy „Przyjaciół Paradyża”, którą chcemy uczynić aktywną jak najszybciej. Oto z grubsza ich zadanie:
„Przyjaciele Paradyża”
– starają Się rozpoznać (przypatrzeć) Chrystusowi żyjącemu w kapłaństwie
– modlą się (codziennie) za kapłanów swojej parafii oraz kapłanów swego życia
– modlą się o nowe powołania dla Kościoła i naszej diecezji
– wspierają nas ofiarą duchową
– wspierają Seminarium diecezjalne (kleryków) inną swoją pomocą.
Przy każdej parafii zaistnieć powinna taka grupa otwartych ofiarnych serc wśród młodych i starszych, na których wieloraką współpracę szczególnie liczę.
Będę z nimi w kontakcie, a już dzisiaj zapraszam na I spotkanie do Paradyża ANIMATORA (ANIMATORKĘ) z każdej grupy „Przyjaciół Paradyża”.
Będzie to spotkanie formacyjno-modlitewne i rozpocznie się adoracją Najśw. Sakramentu w dniu 29. IV. 1990 r. o godz. 11.00 w kościele seminaryjnym (Paradyż-Gościkowo).
Program spotkania:
godz. 11.00 – Adoracja Najśw. Sakramentu,
godz. 12.00-Anioł Pański i rozważanie n.t. tej modlitwy maryjnej,
godz. 14.00 – Zwiedzanie Seminarium,
godz. 15.00 – Msza św. i zakończenie spotkania.

Z maryjnym pozdrowieniem

Wasz Biskup
+ Józef Michalik

2017-06-16T19:08:09+00:00 02 lutego 1990|Inne|